“Red, White & Royal Blue” – zakazana miłość na szczytach władzy

Powieść “Red, White & Royal Blue” uznana została za literackie wydarzenie roku w USA. Szybko zyskała szerokie grono czytelników, szczególnie wśród młodego pokolenia, których urzekła czuła i zabawna historia o zdecydowanie niedyplomatycznej miłości.

Co się stanie, gdy książe pokocha syna Pani prezydent?

Akcja książki zawiązuje się na podczas ślubu na brytyjskim dworze królewskim. Na skutek awantury syn prezydent USA – Alex oraz brytyjski księże Henry niszczą, wpadając w niego, tort weselny. Sytuacja ta doprowadza do skandalu oraz potężnego kryzysu dyplomatycznego pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią. Aby uspokoić sytuację specjaliści od PR wymyślają ustawkę, obaj młodzieńcy mają spędzić razem jeden dzień udając najlepszych przyjaciół. Sytuacja przybiera jednak niespodziewany obrót, ponieważ Alex i Henry zakochują się w sobie. Biorąc pod uwagę kim są zostają zmuszeni do ukrywania swojego uczucia przed światem, co jednak nie będzie łatwe.

Różni, ale jednocześnie tak bardzo podobni

Bohaterowie “Red, White & Royal Blue” na pierwszy rzut oka różnią się diametralnie, ale tak naprawdę wiele ich łączy. Henry ma 20 lat, pochodzi z rodziny z tradycjami znanej z konserwatywnego podejścia do wielu sprawa. Stracił ojca, nie znosi się ze starszym bratem, a jego siostra właśnie trafiła na odwyk. Z kolei rodzice, rok młodszego Alexa, są po rozwodzie, a przyszłość chłopaka wydaje się być zaplanowana na co najmniej dekadę do przodu. Obu młodzieńców łączy zamiłowanie do literatury oraz “Gwiezdnych Wojen”.

Eskapizm, czyli nasza rzeczywistość w nieco innym wydaniu

Autorka książki, Casey McQuiston, przyznaje że powieść zaliczyć można do nurtu eskapizmu. Nie tylko ucieka ona od rzeczywistości a próbuje ją napisać na nowo. Fabuła książki rozgrywa się w czasach współczesnych, ale świat przedstawiony różni się od naszego. Królowa brytyjska ma córkę, która poślubiła aktora grającego Jamesa Bonda, Stanami Zjednoczonymi z kolei rządzi kobieta. Z drugiej strony w powieści pojawią się postacie rzeczywiste, np. David Beckham. Fabuła książki jest prowadzona bardzo zręcznie a uważny czytelnik bez problemu zauważy w niej nawiązania do bieżących wydarzeń oraz rożne inne smaczki, często potraktowane z przymrużeniem oka.

Liczne nagrody i wyróżnienia

Powieść “Red, White & Royal Blue” znalazła się na liście bestsellerów “Nie York Times”, uznana została również za powieść roku przez tak prestiżowe wydawnictwa jak “Vanity Fair”, “Vogue”, “NPR” czy “Entertaiment Weekly”. Uhonorowano ją również nagrodą czytelników Goodreads Choice Awards za rok 2019 w dwóch kategoriach: romans oraz debiut roku.

Okładka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com